HACC chapter of international honor society inducts new members

HARRISBURG – Phi Theta Kappa recently inducted 279 members into its Alpha Nu Omega Chapter at HACC, Central Pennsylvania's Community College. The ceremony was held in the Cooper Student Center on HACC’s Harrisburg Campus.
 
Members of the international honor society for two-year colleges must maintain a 3.25 grade point average after meeting academic and volunteer requirements. They also must volunteer at least 10 hours of service each year for their college, in their community or for Phi Theta Kappa.
 
Phi Theta Kappa is the largest honor society in American higher education with more than 2 million members and 1,600 chapters.
 
The new initiates are:
 
Adams County
Abbottstown – Todd P. Teal, Courtney R. Weibley.
Fairfield – Kimberly L. Sites.
Gettysburg – Martha A. Clausman, Nicole L. Glatfelter, Alan R. Tokosch, Kristi M. Trone.
Hanover – Nicole L. LaMotte.
Littlestown – Esther T. Jones, Douglas M. Reese, Hannah R. Wolfe.
New Oxford – Kelly M. Elkins.
Orrtanna – Emily J. DeNoma, Jeri B. Hensley, Lori A. Kemper.
 
Berks County
Mohnton – Kyra C. Odagis.
 
Chester County
Atglen – Dillon H. King.
Parkesburg – Carolyn Slay.
 
Cumberland County
Boiling Springs – Andrea D. Graf, Brittany N. Mason.
Camp Hill – Aubry E. Dean, Bronwyn E. Edwards, Jinesh Gandhi, Leigh A. Gaskill, Elizabeth Anne Hewitt,  Kathryn D. Kuc, Erin N. Sheaffer, Mary A. Taylor, Misty D. Warden.
Carlisle – Kelly N. Gallo, Paul Gilmore, Charyle A. Harrold, Nicole C. Hartman, Jamie J.  Hill, Elizabeth A. Mannino, Diane N. Peck, Thomas J. Sexton, Christopher B. Thomas
Enola – Charles E. Bihl, Kevin M. Eslinger, Angela J. Leon, Martha G. S. Werner
Lemoyne – Susan M. Bosco-Dibiase.
Mechanicsburg – Marjorie A. Brackbill, Amanda M. Cap, Arin J.W. Eppig, Stephanie D. Hegedus, Randall W. Martin, Catherine H. Nguyen, Syed Ali Raza, Megan E. Rhoads, Brigite Ann Russo, Michael K. Sariano, Evelyn Smith, Michelle D. Smith, Jon M.  Spishock, Amanda R. Summers, Regina VanSteenacker.
Mount Holly Springs – Kyra E. Elash.
New Cumberland – Jenna DeStephano, Kevin J. Dunn, Maria E. Heredia.
Newville – Amy E. Nye.
Shippensburg – Seth B. Robinson.
Dauphin County
Dauphin – Jennifer E. Peck.
Elizabethville – Jacob Bobby Paul.
Grantville – Amber M. Hendrickson.
Harrisburg – Pennie Anthony, Max T. Ascione, Duane M. Axe, Nicole L. Berkoski, Katherine L. Chastain, Tiffany R. Curtis, Victoria J. Dowdrick, Yan-Shi Lin Edwards, Hadassah L. Feinberg, Sara M. Felmlee, Alicia R. Gaddy, Emily A. Girsch, Elise C. Glunz, Jessica Ann Hamilton, Te'Vawnn Hefflefinger, Christine Hill, Lauren C. Hunt, Jenalyn Dizon Johnson, Edith A Kelly, Lindsey A. McKeever, Joelle Meyer, John T. Mullins, Olivier M. Ouedraogo, Robert E. Parkins, Victoria M. Polselli, Raynell A. Prado, Julie L. Pysher, Chiraporn Reber, Jon Eston Reese, Robert G. Rusnell, Robert P. Shimp, Joanna M. Smith, Kaitlyn N. Steckbeck, Joseph J. VanAalst, Katie S. Wigdahl, Katrina M. Zervanos.
Hershey – Cherie M. Diacont.
Hummelstown – Brittany J. Goromaru, Rong Tang.
Middletown – David R. Burger, Scott J. Rainey.
Williamstown – Megan L. Carl.
 
Fayette County
New Salem – Amy L. Roeseke.
 
Franklin County
Chambersburg – Yadeiry Desena.
Fayetteville – Lisa B. Barone, Meghan K. Schlesinger.
Mont Alto – Debra Arena.
 
Juniata County
McAlisterville – Katherine Rae Strawser.
Mifflintown – Shelly N. Kauffman, Wyatt R. Wagner.
Oakland Mills – Loretta L. Sweat.
 
Lancaster County
Bainbridge – Shannon M. Lee.
Brownstown – Kathleen A. Kizeik.
Columbia – Kristan Ann Knight.
Denver – Adrien N. Bernard, Amber L. Wise.
East Petersburg – Valerie K. Bush.
Elizabethtown – Nichole L. Harnish, Lydia M. Miller, Kortney Lynn Sweikert.
Ephrata – Steve W. Blakeley, Michele Lee Clark, Megan Ebling, Josiah D. Mast, Paul C. Wiegand.
Kinzers – Andrea Brueckmann Jesson.
Lancaster – Kevin M. Alexander, Andrea E. Beattie, Deborah A. Bentley, Robert E. Bonsall, DeAndra L. Brown, Melissa P. Brown, Keith R. Brunner, Nicole L. Chamberlin, Paula C. Contreras, Maria Fegely, Otoniel Fernandez, Anthony M. Galati, Ashley N. Gross, Jilly A. Harris, John Havrilla, Christopher A. Hinkle, Yvonne M. Kerner, Abderrahim Kherchttou, Kellye M. Levy, Mital M. Patel, Janny P. Pelaez, Brandi Simone, Adrea N. Weaver.
Landisville – Bronte I. D'Arco, Stacy L. Haugen.
Leola – Eric W. Geyer, Lorie S. Grucelski, Kierstin R. McQuate, Samuel A. Verghese.
Lititz – Nikki L.  Andruscavage, Kimberly Dickey, Sandra Nunemaker, Wade M. Reifsnyder, Deborah A. Schmidt, Shane N. Shultz.
Manheim – Angela R. Gordon.
Millersville – Teresa L. Rennecker.
Mount Joy – Corey L. Eckenroth, Monica J. Fisher, Jossalynn M. Hornbaker, Pamela Ortiz.
Mountville – Gregory Alan Hammond Jr.
Narvon – Abigail E. Buonomo, April L. Thompson, Jake W.Wise.
New Holland – France Berthe Dareus.
New Providence – Harold P. Houlday.
Pequea – Elaine M. Herr.
Quarryville – Diane F. Horton-Lewis.
Refton – Margie A. Hall.
Stevens – Akiya Breanne Shirk.
Strasburg – Michelle Breuninger.
Willow Street – Alexis L. Rhoads.
 
Lebanon County
Annville – Kristie L. LaBarre.
Jonestown – Tara M. Fisher, Earl N. Furman, Cody M. Gehman, Cassandra L. Lawson.
Lebanon – Thatcher J. Beck, Lisa A. Bomgardner, Laura A. Fisher, Christian W. R. Heitz, Raquel A. Mohammed-Kirby, Kathryn F. Pedrick, Eben-Ezer Point du Jour, Mitchell B. Rees.
Mount Gretna – Luke R. Steinke.
Myerstown – Ashley L. Sheaffer.
Newmanstown – Sarah E. Bair.
Palmyra – Pamela S. Rogers, Kelsey M. Wall.
Rexmont – Amanda R Southall.
Schaefferstown – Kirsten E. Hauck, Ruth Anne Johnson.
 
Mifflin County
Lewistown – David Byron Hatton, Tia Marie McLucas.
 
Montgomery County
King of Prussia – Tara Yiu.
 
Northumberland County
Dornsife – Michelle N. Cortelyou.
 
Perry County
Blain – Lynsie M. Turner.
Duncannon – Jamie L. Bahrenburg, Kristen M. Brown, Erin E. Weibley.
Liverpool – Steven M. Crawford.
Marysville – Ashley D. Nelson, Jennifer E. Santarelli.
Millerstown – Amanda J. Boone.
New Bloomfield – Kristen R Johns.
Shermans Dale – Sara K. Stevenson.
 
Schuylkill County
Pine Grove – Ethan O. Carl.
Schuylkill Haven – Megan Bell         
Valley View – Santino P. Mangine.
 
York County
Dallastown – Amanda L. Emenheiser,
Delta – Sarah Reesey.
Dillsburg – Hope E. Alexander.
Dover – Scott A. Handshew, Angela F. Hanwell, Corey A. King, Nathan K. Seitz.
Etters – Alyssa M. Reap.
Glen Rock – Becky Waganer.
Glenville – Debra Carpenter, Justin B. Harris.
Hanover – Laurel B. Bollinger, Angela N. Griffith, Tina M. Jacoby, Joseph R. Paradise, Kenneth M. Perkins, Brian J. Staub, Heather R. Stauffer.
Manchester – Lisa M. Petrosky.
Mount Wolf – Seth B.Dunn, Kristen Rae Hornberger.
New Cumberland – Jared K. Gingerich.
Red Lion – Sandra Ponchock Baublitz, Susan L. DeBiase, Leah N. Gazzana, Lauren Rochelle Luckenbaugh, Seth M. Pritchard.
Seven Valleys – Stephen W. Feigley.
Spring Grove – Kathy E. Mensinger, Glenn R. Muir, Kassandra M. Utz.
Thomasville – Mandy E. Becker.
Writghtsville – Jessica L. Watson.
York -  Stephanie J. Allen, Rebekah S. Allison, Megan E. Blair, Josephine Dadeboe, Lisa A. Decker, Gregg E. Flaharty, Melinda Friend, Alexis L. Gable, Joanne L. Gibbs, Melissa Joy Hopkins, Meredith L. Lutz, Roxanne Malick, Gwendolyn Michelle Nowe, Jennifer L. Patil,  Sarah J. Peterman, Chelsea C. Rodriguez, Jachy M. Rosario, Brooke A. Samelko, Shaun V. Seibert, Sheila M. Smith.